Monety

Monety
Na pytanie czym jest moneta odpowie każda encyklopedia, Wikipedia czy wyszukiwarka www.

Monety

A czym jest moneta z punktu widzenia numizmatyka? Tutaj nasz sklep numizmatyczny wypracował własne definicje. Z drobną uwagą – pomijamy celowo inwestorów i kolekcjonerów-inwestorów. Pozostając przy kolekcjonerach, którzy kupują ne zważając na kursy walut czy kruszców.
1. Kolekcjonerzy monet nazywanie przez nas „ortodoksyjni”, To takie osoby, które zbierają tylko monety czy banknoty będące teraz lub w przeszłości w obiegu. Tzn. monety realnie występujące w obrocie handlowym. Oczywiście kolekcjonują najładniejsze egzemplarze. Dla ortodoksyjnych kolekcjonerów (lub kolekcjonerów prawdziwej numizmatyki jak siebie sami nazywają) idealna sytuacja to taka, gdy są to monety wyłowione z obiegu w chwili emisji i takich monet poszukują, ewentualnie kupując gorsze stany, by je wymienić z czasem na lepsze.
2. Kolekcjonerzy monet. To osoby, które zbierają nie tylko monety z punktu pierwszego, ale także monety okolicznościowe – na przykład „lustrzanki” NBP, które w chwili emisji są z definicji monetami kolekcjonerskimi i zazwyczaj nominał nijak ma się do ceny – co prawda teoretycznie można zapłacić nimi w sklepie (posiadają nominał i są oficjalnymi monetami Narodowego Banku Polskiego), ale tylko kamikadze zapłacą monetą srebrną o nominale 10 zł w sklepie – skoro w dniu emisji kosztowała 10 razy tyle.

Numizmaty polskie

3. Kolekcjonerzy wszelkiego rodzaju „krążków” nazywanych numizmaty polskie. Machina marketingowa ma się dobrze. Wystarczy chwytliwy temat (np. II wojna światowa), osoba (np. Jan Paweł II), czy tematyka religijna. Takie krążki są różnie nazywane – numizmaty, monety zastępcze, medale itd. łączą je przynajmniej trzy rzeczy. Nie posiadają nominału, lub nominał egzotycznego kraju lub wyspy. Zazwyczaj są wykonane z niskiej wartości materiałów, platerowane czystym … (o wartości kilkunastu groszy). I najważniejsze – nie będą istniały w świadomości kolekcjonerów, ponieważ nie występują w katalogach monet. Nikt (lub prawie nikt) nie będzie ich szukał po tym jak zakończy się marketing „emitenta”.

Monety srebrne bulionowe

Pół biedy, gdy krążki z punktu 3. są wykonane ze srebra – wtedy mamy w kolekcji tylko, albo aż wartość kruszcu, a jeszcze lepiej gdy są to  monety srebrne bulionowe gwarantowane renomą banku kraju emitenta. Monety w punktów 1 i 2 skupujemy prawie zawsze, podobnie srebrne monety bulionowe skup w naszym sklepie lub online jest możliwy.

Srebrne monety bulionowe skup

Dane kontaktowe znajdziesz na górze. Jeśli jesteś kolekcjonerem (lub znasz osobę zbierającą), zbieraj monety z punktów 1 i 2, chyba, że masz świadomość wartości krążków z punktu 3 (być może nie ma takiej wiedzy osoba, którą znasz) – zbierasz, bo Ci się podoba – nic nam do tego. Niestety, zazwyczaj osoby, które kolekcjonowały takie krążki nie mają takiej świadomości (zbierają, bo obiecywano zyski) i wtedy w naszym skupie przeżywają prawdziwe dramaty. Jeśli masz taką osobę w rodzinie (najczęściej starszą), podpytaj co zbiera i poszukaj w Internecie opinii. Zawsze możesz także zadzwonić lub napisać do nas.