Zasadniczo numizmatycy nie są do końca zgodni kiedy wprowadzono w PRL pierwsze monety srebrne. Niektórzy uważają bowiem, że taką pierwszą monetą było 100 zł Mieszko i Dąbrówka z 1966 roku. Rzeczywiście nakład tej pięknej srebrnej monety można uznać za niewielki (196859 sztuk) więc nie była przeznaczona dla każdego.

Jednak ponieważ dwa najpopularniejsze katalogi umieszczają ją w monetach obiegowych za pierwszą monetę kolekcjonerską zazwyczaj uważa się 50 zł Fryderyk Chopin z 1972 roku. Była to pierwsza moneta bita stemplem lustrzanym w nakładzie 49999 sztuk.
Pewną specyfiką PRL-owskiego rynku monet kolekcjonerskich było to że część z nich można było nabyć jedynie w sklepach dewizowych. Co ciekawe władze specjalnie nie epatowały tematami socjalistycznymi a co więcej pojawiały się nawet tematy nie do końca wygodne jak np. postać Jana Pawła II. Wynikało to najprawdopodobniej z czystego pragmatyzmu – monety propagandowe zapewne były by mniej chętnie kupowane.
Początkowo emitowano od 1-2 monety kolekcjonerskich rocznie. Najczęściej poruszanymi tematami byli sławni Polacy (i Polki:-), wydarzenia sportowe, Ochrona środowiska (zwierzęta) i władcy Polski. Za monety z tych dwóch ostatnich serii tematycznych można otrzymać w naszym skupie zdecydowanie lepsze ceny.

Niestety widać wyraźną tendencję, że monety kolekcjonerskie PRL są mniej doceniane przez kolekcjonerów niż np. współczesne „podenominacyjne” monety NBP.
Cennik skupu monet kliknij tutaj: Ceny skupu monet
Skup monet online, kliknij tutaj: Skup na odległość
Skup monet Warszawa, kliknij tutaj: Skup Warszawa