Skup banknotów wycofanych z obiegu

Do końca 2010 roku NBP prowadził skup starych banknotów wycofanych z obiegu, zarówno tych z PRL jaki i z wczesnej III RP. Wymiana ta odbywała się w stosunku 10000:1 czyli aby otrzymać nowe 100 zł z Jagiełłą trzeba było przynieść 10000 sztuk starych banknotów 100 zł z Waryńskim albo… jeden „stary” banknot o nominale 1 milion z Reymontem.

Skup starych banknotów wycofanych z obiegu

Z uwagi na to, jak często niską wartość miały wycofane z obiegu bankowego banknoty, ich wymiana była często nieopłacalna. Dlatego można je znaleźć prawie w każdym domu czy każdej rodzinie przez co ich ceny są bardzo niskie. Stare wycofane banknoty mogą mieć jednak wartość kolekcjonerską. Warunkiem jest tutaj stan zachowania – najlepiej tzw. „bankowy” czyli bez najmniejszych zagięć czy przybrudzeń.

Skup starych banknotów wycofanych z obiegu

Wyższe nominały od 50000 zł były częściej wymieniane więc jest ich mniej na rynku i przez to osiągają lepsze ceny. Z banknotów PRL najlepiej sprzedają się te najwcześniejsze z lat 1944-1965. Prowadzimy również skup starych wycofanych banknotów z lat 1944-1965 czyli z wczesnego PRL.